FilmiK

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – młodych i tych trochę starszych ( w wieku 6-106 lat;) na warsztaty filmowe. FilmiK to cykl 5 dwugodzinnych warsztatów, na których nauczymy się jak zrobić własny film z filmów/zdjęć zebranych w archiwum rodzinnym – nakręconych telefonem komórkowym, aparatem fotograficznym, kamerą cyfrową. Dotyczyć będą obsługi darmowego programu do robienia filmu, montażu filmu, udźwiękowienia, praw autorskich, przewidują też ćwiczenia. Zajęcia w soboty w godzinach 10-12 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie. Startujemy już 18 maja! Koszt tych wyjątkowych warsztatów to jedyne 15zł!!!

„Warsztaty zostaną podzielone na pięć spotkań po dwie godziny. Generalnie kształt poszczególnych spotkań będzie podobny – najpierw prezentacja przedstawiająca najważniejsze zagadnienia teoretycznie (ok. 20 min), później ćwiczenia praktyczne. Ćwiczenia zostały tak skonstruowane, żeby można było efektywnie, a przede wszystkim w przyjemny sposób przyswoić zagadnienia teoretyczne.

Podczas pierwszych zajęć (18.05) poznamy „kanon filmowca” – najważniejsze założenia podczas kręcenia bardziej i mniej profesjonalnych filmów. Pokażemy sobie również sprzęt do filmowania (zachęcam do przyniesienia swojego jeżeli ktoś ma – kamery, aparaty, telefony z możliwością nagrywania) oraz poznamy jego funkcje i zastosowania.

Na drugich ćwiczeniach (25.05) nauczymy się jak nagrywać wypowiedzi – jak zadawać pytania i w jaki sposób wyłapywać najważniejsze kwestie. Kiedy możemy spodziewać się ciekawej wypowiedzi, którą warto uwiecznić i jak ją wydobyć.

Trzecie spotkanie poświęcimy zasadom rządzącym obrazem, zarówno filmowym jak i fotograficznym. Nauczymy się kadrować, wybierać dobre miejsca do robienia zdjęć i poznamy zasady komponowania kadru. Poćwiczymy umiejętności reżyserskie – tak byśmy mogli dobrze i sprawnie filmować naszych bohaterów.

Przedostatnie zajęcia poświęcimy kwestiom dźwięku i muzyki – na co zwracać uwagę podczas filmowania, jak zrobić by wypowiedzi były dobrze słyszalne i jaką muzyką zilustrować nasz film. To będzie również czas na poznanie podstawowych zasad praw autorskich, abyśmy mogli bez obaw dzielić się efektami naszej pracy na szerszym forum.

Piąte zajęcia poświęcimy zasadom montażu – porozmawiamy jakie programy do tego służą, jaka jest ich generalna konstrukcja, czego możemy używać i jak w prosty ale porządny sposób „poskładać” nasze efekty pracy – czy to film z przyjęcia rodzinnego, wyjazdu wakacyjnego czy pierwszego dokumentu”.       autor: Łukasz Szewczyk

Na koniec warsztatów odbędzie się Przegląd Rodzinnych Filmów Amatorskich FilmiK 2013 w Kawiarence w MDK ul. Mariańskiej 7 w Wołominie. Głosem publiczności nagrodzony zostanie najlepszy film przeglądu. Rozdane zostaną nagrody m.in. kamera HD.

Obowiązują zapisy. Prosimy o przesłanie Formularza oraz oświadczenia na adres e-mail: mamy.wolomin@gmail.com lub osobiście na zajęcia klubu mam.

Projekt będący częścią zadania „RAZEM – integracja rodzin w  Powiecie Wołomińskim II edycja” realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Powiatu Wołomińskiego na rok 2013.

 

Inne zajęcia w ramach projektu