Skrytki

Nazwa skrytki: „Dom nad Łąkami”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 20,211 E021ͦ 13,380

Opis miejsca: „Dom nad Łąkami” był posiadłością należącą do rodziny Nałkowskich. Jest to drewniany domek zlokalizowany na niewielkim piaszczystym wzgórzu, na granicy między Wołominem a Kobyłką. Od ruchliwej, asfaltowej szosy warszawskiej oddzielony jest łąką, którą w 1925 roku opisuje jego mieszkanka Zofia Nałkowska. Dom nad łąkamiRodzinny dom zbudował w 1895 r. ojciec pisarki  – Wacław – geograf i pedagog, publicysta społeczny i literacki. W czasach młodości Zofii „Dom nad Łąkami” spełniał rolę salonu literackiego, w którym spotykała się inteligencja warszawska. Dom był też miejscem ciężkiej pracy naukowej, która w przyszłości miała ogromne znaczenie dla rozwoju geografii polskiej. Tu Wacław Nałkowski napisał bowiem m.in. „Zarys metodyki geografii” i „Zarys geografii powszechnej (rozumowej)”. W posiadłości tej powstały również takie utwory Zofii Nałkowskiej jak ”Romans Teresy Hennert”, „Granica”, czy dramat „Dom kobiet”.

Obecnie mieści się tutaj muzeum (otwarte wt-nd w godz. 10-15), które gromadzi pamiątki związane z Zofią Nałkowską, jej rodziną oraz epoką.

Podpowiedź: w budzie dla psa (na terenie muzeum) – wystarczy wyjąć jedną cegłę.

 

Nazwa skrytki: „Most na rzece Długiej”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 18,452 E021ͦ 13.208

Opis miejsca: Most prowadzący do Kaplicy i Cmentarza Poległych w boju pod Ossowem. Miejsca Most na rzece Długiejbędącego symbolem pamięci o chwale oręża polskiego, pamięci o powstrzymaniu bolszewickiego najazdu, który w śmiałych zamierzeniach władz Kremla miał w 1920 r. uczynić z Polski kolejną republikę sowiecką. Po „wyzwoleniu” w 1944 – 45 roku komunizm stał się w Polsce faktem, a nowe władze nakazały rozebrać drewniany most na rzece Długiej. W ten sposób marionetkowy rząd chciał wymazać z pamięci Polaków fakt, że właśnie tu udało się powstrzymać napór „czerwonej zarazy”. Przez kolejne 30 lat teren ten był pilnie strzeżony. W latach 70. zbudowano prowizoryczną kładkę dla ruchu pieszego, która wielokrotnie był niszczona, odcinając tym samym dostęp do Kaplicy i Cmentarza Poległych. Dopiero w 1993r. oddano do użytku zwiedzających/pielgrzymów betonowy most.

Podpowiedz: szukaj koło rury

 

Nazwa skrytki: „Głaz narzutowy Edmunda”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 19,723 E021ͦ 14,101

Opis miejsca: Głaz narzutowy o obwodzie 800 cm i wysokości 1,3 m., znajdujący się na terenie leśno – Głaz narzutowytorfowiskowego rezerwatu przyrody Grabicz. Nazwę głaz zawdzięcza leśnikowi Edmundowi Nurkiewiczowi, który znalazł w 1951 roku podczas zalesiania okolic Wołomina (około 60 m na południe od obecnego ujęcia wody dla miasta). Stamtąd głaz został przetransportowany w pobliże leśniczówki w Kobyłce, gdzie stoi do dziś. Z uwagi na konieczność zapewnienia spokoju ptakom żerującym, odpoczywającym na przelotach i odbywającym lęgi, rezerwat został zamknięty dla ruchu turystycznego, z wyjątkiem drogi biegnącej wzdłuż zachodniej i południowej jego granicy (gdzie znajduje się cache). Niemniej jednak można spotkać na swojej drodze łosie, sarny, czy lisy.

Podpowiedź: Szukaj pod

 

Nazwa skrytki: „Pamięci ks. Skorupki”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 18,670 E021ͦ 14,076

ossow2

Opis miejsca: „W Ossowie, około 150 m od głównej drogi znajduje się krzyż upamiętniający miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki. Prowadzi do niego wysadzana brzozami aleja. ossowKapelan Ignacy Skorupka zginął na polu gospodarza Romana Orycha, a jego ciało przeniesiono do pobliskich domostw (obok których stoi dzisiaj obelisk ks. Skorupki). Dębowy krzyż, uwieczniający to wydarzenie, ustawiony został 14 sierpnia 1921 roku, w pierwszą rocznicę bitwy pod Ossowem. Przetrwał on do 1944 roku, kiedy to został zniszczony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Nowy krzyż, ufundowany przez Mariana Jeznacha, stanął 11 kwietnia 1981 roku. W 1999 roku działkę wykupiła gmina Wołomin, miejsce przeszło gruntowną renowację, a także wykonano prowadzącą tam aleję z kostki. 13 czerwca 1999 roku krzyż pobłogosławił papież Jan Paweł II.  Na krzyżu znajduje się kilka tabliczek. Jedna opowiada historię miejsca: „W tym miejscu poległ w dniu 14.08.1920 r. ks. kapelan 236 Legii Akademickiej Ignacy Jan Skorupka, 4.04.1981 Fundator Marian Jeznach”. Inna informuje o przyznaniu ks. Ignacemu Srebrnego Orderu Virtuti Militari. U stóp krzyża mieści się granitowa płyta upamiętniająca pobłogosławienie krzyża przez Jana Pawła II. Miejsce śmierci ks. Skorupki pokazuje drogowskaz stojący przy głównej ulicy Ossowa.”

Podpowiedź: na prawo, stojąc twarzą do krzyża

 

Nazwa skrytki: „Glinianki”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 19,225 E021ͦ 10,431

Opis miejsca: Wyrobiska powstałe na skutek wydobycia gliny to glinianki. Doły bardzo szybko wypełniają się wodą, by z czasem cieszyć wędkarzy, plażowiczów i spacerowiczów… gliniankiZielonkowskie Glinianki to raj dla mieszkańców Zielonki i okolic – co roku, gdy słońce nas rozpieszcza, na Gliniankach zapełniają się plaże i trawniki. Jest tam miejsce na grilla, ognisko, właśnie powstają plenerowe siłownie i place zabaw, narzekać nie mogą też wędkarze i nurkowie. Właśnie powstało tam strzeżone kąpielisko – nic tylko korzystać! 😉

Podpowiedź: z szyszkami

 

Nazwa skrytki: „Pałacyk Briggsów”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 19,326 E021ͦ 06,384

Opis miejsca: Budynek, park, fabryka – z ciekawą historią i miejscem do zabawy dla najmłodszych. Pałac Briggsów – pałac wzorowany na stylu kolonialnej Anglii. Znajduje się na skraju parku, przy ulicy Piłsudskiego 96 w Markach. Obecnie mieści się tu Zespół szkół nr 1 im. Jana Pawła II. briggs-1 Dojazd autem najlepszy od strony ul.Braci Briggsów, ulicy Fabrycznej – ze względu na miejsce do parkowania. Kesz schowany jest na tyłach szkoły, bliżej ruin fabryki, ale polecamy spacer od frontu i po parku

Podpowiedź: w pniu, czerwone

 

 

 

Nazwa skrytki: „Za domem św. Faustyny”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 23,824 E021ͦ 22,785

Opis miejsca: Święta Faustyna Kowalska – jedna z najbardziej znanych i lubianych świętych. Malowniczo usytuowany dom, w którym przez rok mieszkała święta.SONY DSC

„Helenka  Kowalska   przyjechała do Ostrówka w lipcu 1924 roku. Zamieszkała w domu państwa Lipszyców i pracowała jako pomoc domowa. Stąd wyruszała na poszukiwanie klasztoru do Warszawy i tutaj przez rok zarabiała na skromny posag. Pani Aldona Lipszycowa wspominała, że Helenka  wspaniale  wywiązywała  się z powierzonych obowiązków, traktowana była jak członek rodziny, dlatego tak trudno było się z nią pożegnać po roku pracy”.(źródło: www.faustyna.pl) Będąc w pobliżu domu Faustyny, zapraszamy na spacer pięknymi ścieżkami w okolicznych lasach, no i oczywiście na poszukiwanie ukrytej skrytki Kesz tj. skrytka znajduje się dalej jadąc drogą, za domem świętej, poza terenem posesji, ale pod bramą domu jest parking na którym można zostawić samochód i dalej udać się pieszo.W pobliżu znajduje się Rezerwat Przyrody Dębina ze ścieżką dydaktyczną dla dzieci. Pudełko ukryte w lesie, w okolicy zwalonych drzew.

Podpowiedź: w szparze

 

Nazwa skrytki: „Pałac w Chrzęstnem”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 26,756 E021ͦ 29,713

Opis miejsca: Pałac posiada status najstarszego zabytku powiatu wołomińskiego. Wybudował go po 1623 r. nowy właściciel dóbr Chrzęsne – Stefan Dobrogost Grzybowski wraz z małżonką – Marią Joanną z Petingerów. W ciągu kolejnych wieków majątek przechodził przez wiele szlacheckich rąk. chrzęsnePałac przebudowywano przynajmniej kilkakrotnie. Na przełomie XIX i XX w. pełnił rolę swoistego „salonu artystycznego”. To tutaj bywała warszawska śmietanka towarzyska, tutaj powstały najsłynniejsze dzieła polskiego impresjonizmu i tutaj także doszło do skandalu towarzyskiego, spowodowanego namalowaniem przez Podkowińskiego głośnego „Szału uniesień”. Przy okazji pobytu w okolicach można wstąpić do Jadowa na sławne już na cały powiat lody 😉

Podpowiedź: na zewnątrz posesji od bramy 7 w lewo

 

Nazwa skrytki: „Rezerwat Dębina”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 23,495 E021ͦ 22,875Dębina

Opis miejsca: „Dębina–rezerwat częściowy, leśny, położony w pobliżu wsi Ostrówek. Utworzony w 1952  roku, najstarszy rezerwat w województwie mazowieckim. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu liściastego lasu mieszanego o charakterze zespołu naturalnego dębowo-grabowego z udziałem jesionu, wiązu i lipy. Pojedyncze stanowiska głazów narzutowych. Powierzchnia – 53,33 ha.” (http://www.drewnica.warszawa.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody) Miejsce ciche, piękne, pełne urokliwych zakątków. Można  odpocząć, zabawić się, przejść ścieżką dydaktyczną z najmłodszymi, albo w cudownych okolicznościach przyrody pojeździć rowerem lub pobiegać.

Podpowiedź: skręć na leśnym skrzyżowaniu, pod liści parasolem

 

Nazwa skrytki: „Rezerwat Śliże – Kirkut”

Lokalizacja GPS: N52 ͦ 28,542 E021ͦ 36,385

Opis miejsca: „Do cmentarza można dotrzeć jadąc z Jadowa w kierunku Tłuszcza. 150 metrów za rozwidleniem dróg do Nowinek i Sulejowa, po lewej stronie widać niewielką, piaszczystą zatoczkę.kirkut Na przełomie 2007 i 2008 r. w tym miejscu ustawiono stylizowany na macewę znak, wskazujący lokalizację nekropolii.  Należy skręcić w lewo i iść przez las na skos w prawą stronę, po około pięćdziesięciu metrach można dostrzec pierwsze kamienie nagrobne.” (http://www.kirkuty.xip.pl/jadow.htm) Zachęcamy do spaceru w okolice pobliskich torfowisk.

Podpowiedź: w dużym drzewie bez czubka, w kieszeni