Kilka słów o nas
Fundacja Mamy Wołomin powstała w 2012 roku , a jej zalążkiem było stowarzyszenie zwykłe oraz klub mam funkcjonujący nieformalnie od 2010 roku. Od samego początku naszym głównym działaniem było organizowanie klubu mam czyli spotkań dla mam z maluchami w przyjaznej atmosferze, a celem ich była wymiana doświadczeń i zdobywanie wiedzy z dziedzin potrzebnych młodym rodzicom. Dość szybko na spotkania zaczęli przychodzić również tatusiowie, a w dalszej kolejności babcie, dziadkowie, opiekunki. Z czasem okazało się, że poza rozmowami , czy warsztatami ze specjalistami wspierającymi rodziców, chcemy też dbać bezpośrednio o rozwój dzieci.
I tak rozpoczęliśmy prowadzenie autorskich zajęć – innowacyjnych jak na rok 2013 – które do dzisiaj realizujemy pod nazwą Zajęcia rozwojowe (w Wołominie) oraz Grupy Zabawowe (w Zielonce). Chcąc móc zapewnić udział w zajęciach osobom, które z uwagi na koszty czułyby się wykluczone, od lat staramy się organizować dofinansowania. W latach 2013-2020 zrealizowaliśmy ponad 20 zadań publicznych w ramach współpracy z samorządem, w tym z Gminami: Wołomin, Zielonka, Marki i Radzymin oraz Powiatem Wołomińskim, jak również Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej – wszystkie w zakresie wspierania rodzin, macierzyństwa i rodzicielstwa, czy udziału osób w życiu społecznym i kulturalnym. Łącznie w tych projektach wzięło udział ok 5000 osób dorosłych i ich dzieci.
Przez te lata, przede wszystkim spośród rodziców uczęszczających na nasze spotkania stworzyliśmy fantastyczny zespół prowadzący całą gamę spotkań, warsztatów i zajęć, dla dzieci już od niemowląt, poprzez przedszkolaki, dzieci szkolne, aż po osoby dorosłe. Tym samym wspieramy całe rodziny i jesteśmy zaszczyceni tym, że możemy was nazwać naszymi przyjaciółmi.
Zapraszamy Was nieustająco na nasze wydarzenia i zachęcamy do współtworzenia fundacji razem z nami – poprzez inspirowanie, zgłaszanie uwag czy współorganizację działań.
Misja
Misją Fundacji Mamy Wołomin jest wspieranie mam i ojców w ich roli rodzica, opartej o takie wartości jak szacunek dla drugiego człowieka bez względu na jego wiek, bliskość, słuchanie i zaufanie. Naszą misję realizujemy poprzez organizowanie szkoleń, warsztatów, zajęć i wszelkich działań twórczych nakierowanych na rodziny.
Bliskie są nam: porozumienie bez przemocy (NVC) i rodzicielstwo bliskości, ale przede wszystkim wiara w to, że jako rodzice powinniśmy słuchać samych siebie i że w rodzicielstwie nie chodzi o być idealnym. Uczymy się słuchać naszych dzieci i podążać za ich oraz za naszymi indywidualnymi potrzebami. Wspieramy siebie nawzajem i szanujemy to, że każdy z nas jest inny od drugiego.
Nasze zajęcia też są różnorodne – niektóre są bardzo dynamiczne i głośne, a inne wyciszone. Jedne oparte o ruch, a inne o wsłuchiwanie się w siebie. Liczymy, że każdy rodzic i każde dziecko znajdzie u nas coś dla siebie. Obecnie w naszych zajęciach bierze udział około 200 osób każdego tygodnia.
Prowadzimy zajęcia dla dzieci z rodzicami, dla samych dzieci, dla samych osób dorosłych, a także dla rodzin. Tworzymy przestrzeń przyjazną rodzinom, sprzyjającą budowaniu relacji w naszych rodzinach i między nami. Wszystko po to, by w naszych społecznościach żyło nam się lepiej.
Zarząd fundacji

Magdalena Filaber
Pomysłodawczyni i założycielka oraz prezeska Fundacji Mamy Wołomin, która w zamyśle miała inspirować młodych rodziców, wspierać ich w tej roli, a dzieciom – umożliwiać kontakt z rówieśnikami. Stworzona z potrzeby serca – dla mnie samej i mojej rodziny – jest wciąż przestrzenią do rozwoju i poznawania siebie oraz wspaniałych ludzi wokół.
Mimo, że z pierwszego wykształcenia jestem ekonomistą i specjalistą stosunków międzynarodowych, to od ponad 10 lat spełniam się jako trenerka i animatorka. Mam doświadczenie w prowadzeniu warsztatów m.in. z zakresu umiejętności wychowawczych, komunikacji czy kompetencji społecznych. Jestem absolwentką Szkoły Liderów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, a także Psychologii Pozytywnej na SWPS i Akademii Psychobiologii u Dr. Marzanny Radziszewskiej. Ukończyłam niezliczone kursy z zakresu rozwoju dzieci, w tym np.: Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne, Bajkoterapia, Terapia Ręki, Zaburzenia Integracji Sensorycznej, Podstawy Pedagogiki Montessori. Od lat prowadzę w Fundacji Mamy Wołomin autorskie zajęcia ogólnorozwojowe, przygotowujące do przedszkola, grupy zabawowe i sensoryczne dla dzieci i rodzin, a także warsztaty rodzicielskie oparte przede wszystkim o szacunek do drugiego człowieka bez względu na jego wiek.
Na co dzień wyznaję zasadę, że wszystko jest takim jakim być powinno, a świat jest pełen dobra – dlatego jestem wdzięczna za wszystko co mnie spotyka, za spotkania z ludźmi, budowane relacje i możliwości jakie przynosi każdy dzień.

Dorota Jaworska
Pedagog i nauczyciel Montessori z wieloletnim doświadczeniem, pracownik PAN, założycielka i wiceprezeska Fundacji Mamy Wołomin. Na co dzień pracuje ze starszymi dziećmi, ucząc m.in. chemii i te umiejętności chętnie wdraża w fundacji prowadząc warsztaty naukowe. Zajmuje się sprawami organizacyjnymi, prowadzeniem projektów oraz poszukiwaniem dofinansowań dla naszych działań.
Zespół fundacji

Anna Komur
Jestem mamą dwóch dziewczynek – Irenki i Zosi – i wraz z nimi od 8 lat współtworzę Fundację Mamy Wołomin. Początkowo jako wolontariuszka i pomysłodawczyni klubu mam w Zielonce, niemal od urodzenia moich dzieci jestem zaangażowana w prace organizacyjne oraz merytoryczne fundacji. Prowadzę grupy zabawowe i zajęcia przygotowujące do przedszkola – w Zielonce i Wołominie. Organizuję imprezy plenerowe i prowadzę animacje podczas festynów i pikników rodzinnych. Praca z dziećmi i rodzinami jest tym, co kocham.

Dagmara Stafińska
Moja przygoda z Fundacją Mamy Wołomin rozpoczęła się kilka lat temu, gdy przyszłam na zajęcia wraz z moim synkiem Tymkiem. Najpierw jako mama uczestnicząca w spotkaniach, z czasem jako osoba współprowadząca zajęcia klubikowe tj. przygotowujące do przedszkola, a teraz jako prowadząca kilka grup tygodniowo – tworzę fundację. Pracuję przede wszystkim z dziećmi od 1 do 4 lat prowadząc zajęcia rozwojowe, mające na celu dbanie o wszechstronny rozwój najmłodszych, ale też wspomagające tworzenie i podtrzymywanie więzi w rodzinach, oparte na szacunku i wsłuchiwaniu się w potrzeby każdego członka rodziny. Poza zajęciami w Fundacji, jestem animatorką podczas pikników i festynów oraz nianią dla najmłodszych dzieci.

Dominika Dziekoń
Jestem animatorką zabaw, pedagogiem zainspirowanym komunikacją NVC oraz Jesperem Juulem. Ukończyłam kurs trenerski Family Lab, mediacje rodzinne na SWPS oraz warsztaty bajeczne z bajkoterapią. W komunikacji z dziećmi ważne jest dla mnie autentyczność, równa godność i akceptacja. Na codzień jestem mamą dwóch cudownych synów Tymka i Janka, a wraz z nimi w codziennej bezwarunkowej miłości. W Fundacji prowadzę zajęcia rozwojowe w grupach najmłodszych (dzieci w pierwszym roku życia) , zajęcia sensoryczne (od 6 do 18 miesięcy), a także warsztaty dla starszych dzieci, m.in. tematyczne warsztaty halloweenowe czy świąteczne, a także Bajkowanie na dywanie – oparte o bajkoterapię.
Moje motto to: „Powiedź dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi” powiedziane przez Janusza Korczaka.

Jolanta Karbowniczek
Trener i opiekun merytoryczny PTWP, trener i współautor programów w CRK BrainUp. Na co dzień prowadzę szkolenia i warsztaty dla różnych grup wiekowych – i dzieci, i dorosłych, w szkołach i w firmach. Szczególnie bliskie są mi tematy związane z rozwojem osobistym. Sama, na co dzień praktykuję uważność jako metodę na czerpanie radości z życia. I tę metodę promuję wśród odbiorców zajęć w Fundacji Mamy Wołomin. Moje warsztaty Mindfulness, czyli trening uważności to oferta zajęć skierowana dla dzieci w wieku od 5 lat wzwyż (w podziale na grupy wiekowe), aż po grupy młodzieżowe i dorosłe. Pracuję również indywidualnie. Szczególnie w grupy dziecięce wplatam sporo zabawy, arteterapię, trening umiejętności społecznych (TUS) – dopasowując przebieg zajęć do indywidualnych potrzeb uczestników.

Katarzyna Stępniak
Jak większość osób w naszym zespole, i ja dołączyłam do Fundacji Mamy Wołomin najpierw jako mama uczestnicząca w zajęciach oraz wolontariuszka włączająca się w działania fundacji. Dość szybko wpadłam na pomysł zajęć, które mogłyby urozmaicić dotychczasową ofertę – chciałam wykorzystać moje doświadczenie jako nauczyciela oraz mamy trójki dzieci, a także zamiłowanie do ruchu i chęć wplatania go w zabawy z dziećmi. W ten sposób zaczęłam prowadzić autorskie zajęcia ruchowe dla maluchów pod nazwą Wygibasy.

Kinga Majchrzak
Nauczyciel rytmiki, muzykolog, menadżer kultury, muzykoterapeuta, instruktor Ordonowski, członek Polskiego Towarzystwa EE Gordona oraz Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów.
Uwielbiam śpiewać i patrzeć jak wiele dobrych zmian potrafi czynić muzyka w dzieciach i wśród dorosłych. W Fundacji Mamy Wołomin od 2016 r. prowadzę zajęcia umuzykalniające według teorii uczenia się muzyki E. E. Gordona dla maluszków 0-3 r. z. wplatając w nie elementy muzykoterapii. Zajęcia prowadzone są w przyjaznej atmosferze, akceptującej wszelkie przejawy spontanicznych reakcji uczestników, którzy mają wpływ na przebieg spotkania.
Moje zainteresowania szczegółowe skupiają się na wpływie muzykoterapii kreatywnej na dzieciach dotkniętych Spectrum Autuzmu. Wierzę, że dzięki muzyce możemy „przenosić góry”, że możemy na chwilę zatrzymać się i pobyć w innym wymiarze, by potem wrócić i zobaczyć wszystko w lepszym świetle.
I naprawdę uważam, że: „Śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej …” Nota bene melodia tej piosenki oparta jest na wcale nie łatwej do śpiewania skali frygijskiej 🙂

Klara Sztyler Małek
Z wykształcenia oraz z pasji jestem psychologiem i pedagogiem. Prowadzę konsultacje z zakresu psychologii oraz terapii EMDR. Pomagam ludziom zrozumieć ich wewnętrzne potrzeby oraz zachodzące w nich zmiany, po to aby mogli oni lepiej funkcjonować w otaczającym nas świecie. Pomagam również rodzicom w rozumieniu ich pociech, na wielu płaszczyznach, po to aby rodzice wiedzieli jak zaspokajać potrzeby rozwojowe dziecka. Stosuję głównie Terapię EMDR, Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach oraz Gestalt. W Fundacji Mamy Wołomin pracuję z rodzinami, dziećmi, dorosłymi, którzy borykają się z problemami wychowawczymi, z depresją, z lękami, zaburzeniami odżywiania, PTSD, Complex PTSD, z zaburzeniami osobowości. W swojej pracy wykorzystuję różne metody terapeutyczne dostosowując je do potrzeb indywidualnych swoich pacjentów. Regularnie podnoszę swoje kwalifikacje, a swoją pracę poddaję stałej superwizji. Zapraszam na konsultację w Twojej ważnej sprawie.
Ukończyłam specjalizacje: Psycholog kliniczny Pedagogika Terapia EMDR – praca z traumą i sytuacjami stresogennymi Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach Stres w organizacji Dopasowywanie do zespołów Jak motywować ludzi Praca w zespołach Zarządzanie kadrami Przeciwdziałanie przemocy Przeciwdziałanie wszelkim uzależnieniom

Maria Pophristova
Mama, Ciocia, nauczyciel z powołania, wykładowca akademicki, lingwista, socjolog, właściciel w English with Maria. W Fundacji Mamy Wołomin wspiera rozwój młodych Mam oraz rozbudza ciekawością językiem angielskim od najmłodszych lat. Uczy dzieci, młodzież i dorosłych, zarówno w małych grupach, jak i indywidualnie – stacjonarnie oraz online. A kto miał możliwość nauki z Marią, ten z pewnością wie, że te lekcje to sama przyjemność, a wiedza wchodzi do głowy jakby mimochodem.

Monika Buraczyńska
Z miłości mama Jasia i Zosi, z pasji logopeda. Pracuje przede wszystkim z najmłodszymi dziećmi oraz ich rodzicami. W Fundacji Mamy Wołomin od kilku lat wspomaga maluchy w mówieniu – zarówno podczas konsultacji indywidualnych, jak i autorskich zajęciach grupowych pod nazwą Logobąble. Prowadzi również warsztaty dla rodziców oczekujących narodzin dziecka oraz rodziców najmłodszych bąbelków. Od niedawna właścicielka gabinetu Logoprzystań w Radzyminie

Przemek Szewczak
Na co dzień pracuje z liczbami, tabelkami i sprawozdaniami, a w czasie wolnym prowadzi wyjątkowe zajęcia Mistrz Baśni w Fundacji Mamy Wołomin. Od kilku lat współprowadzi spotkania z grami rpg dla osób dorosłych, zarówno w fundacji, jak i poza nią. Fascynacja grami oraz wiara, że przynoszą wiele dobra uczestnikom, w tym uczą, że dyplomacją, sprytem lub próbą zaprzyjaźnienia się z przeciwnikiem, można wiele zdziałać – 2 lata temu rozpoczął prowadzenie zajęć w fundacji dla dzieci szkolnych.
Wolontariusze
Wkładamy ogrom pracy w działania Fundacji, chcemy się rozwijać dlatego potrzebujemy zaangażowania „osób trzecich”. Już teraz współpracuje z nami stała grupa wolontariuszy, którzy pomagają przy organizacji imprez wakacyjnych czy innych, przy realizacji projektów, czy przy działaniach promocyjnych.
Może należysz do grona ludzi, które dotychczas chciały, ale bały się powiedzieć lub nie wiedziały jak mogą się przydać. Przedstawiamy konkretne działania, do których zapraszamy!
Jeśli możesz poświęcić jedną czy kilka godzin w tygodniu, masz jakieś umiejętności, zdolności, chcesz spróbować zrobić coś z nami, nauczyć się nowych rzeczy – prosimy o kontakt.
A co oferujemy w zamian?
- Jesteśmy organizacją pozarządową wpisaną do KRS, posiadającą NIP itp. , więc otrzymasz umowę wolontariacką;
- Będziesz mieć możliwość współdecydowania, wymyślania projektów, realizacji swoich pomysłów;
- To szansa na rozwój osobisty, rozwijanie pasji i zdobywanie nowych umiejętności;
- Jest to też szansa na ciekawe szkolenia z wielu dziedzin – dot. prowadzenia organizacji pozarządowych, np. z marketingu, zarządzania, pozyskiwania funduszy, pisania projektów, rozliczania projektów (a te projekty działają na bardzo podobnych zasadach, jak unijne – więc wiedza jest naprawdę przydatna);
- Jako Wolontariusz otrzymasz dokument – referencje, a to może Ci się przydać w dalszej pracy zawodowej.