Kilka słów o nas

Fundacja Mamy Wołomin powstała w 2012 roku , a jej zalążkiem było stowarzyszenie zwykłe oraz klub mam funkcjonujący nieformalnie od 2010 roku. Od samego początku naszym  głównym działaniem było organizowanie klubu mam czyli spotkań dla mam z maluchami  w przyjaznej atmosferze, a celem ich była wymiana doświadczeń i zdobywanie wiedzy z dziedzin potrzebnych młodym rodzicom. Dość szybko na spotkania zaczęli przychodzić również tatusiowie, a w dalszej kolejności babcie, dziadkowie, opiekunki. Z czasem okazało się, że poza rozmowami , czy warsztatami ze specjalistami wspierającymi rodziców, chcemy też dbać bezpośrednio o rozwój dzieci.

I tak rozpoczęliśmy prowadzenie autorskich zajęć – innowacyjnych jak na rok 2013 – które do dzisiaj realizujemy pod nazwą Zajęcia rozwojowe (w Wołominie) oraz Grupy Zabawowe (w Zielonce). Chcąc móc zapewnić udział w zajęciach osobom, które z uwagi na koszty czułyby się wykluczone, od lat staramy się organizować dofinansowania. W latach 2013-2020 zrealizowaliśmy ponad 20 zadań publicznych w ramach współpracy z samorządem, w tym z Gminami: Wołomin, Zielonka, Marki i Radzymin oraz Powiatem Wołomińskim, jak również Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej – wszystkie w zakresie wspierania rodzin, macierzyństwa i rodzicielstwa, czy udziału osób w życiu społecznym i kulturalnym. Łącznie w tych projektach wzięło udział ok 5000 osób dorosłych i ich dzieci.

Przez te lata, przede wszystkim  spośród rodziców uczęszczających na nasze spotkania stworzyliśmy fantastyczny zespół prowadzący całą gamę spotkań, warsztatów i zajęć, dla dzieci już od niemowląt, poprzez przedszkolaki, dzieci szkolne, aż po osoby dorosłe. Tym samym wspieramy całe rodziny i jesteśmy zaszczyceni tym, że możemy was nazwać naszymi przyjaciółmi. 

Zapraszamy Was nieustająco na nasze wydarzenia i zachęcamy do współtworzenia fundacji razem z nami – poprzez inspirowanie, zgłaszanie uwag czy współorganizację działań.

Misja

Misją Fundacji Mamy Wołomin jest wspieranie mam i ojców w ich roli rodzica, opartej o takie  wartości jak szacunek dla drugiego człowieka bez względu na jego wiek, bliskość, słuchanie i zaufanie. Naszą misję realizujemy poprzez organizowanie szkoleń, warsztatów, zajęć i wszelkich działań twórczych nakierowanych na rodziny.

Bliskie są nam: porozumienie bez przemocy (NVC) i rodzicielstwo bliskości, ale przede wszystkim wiara w to, że jako rodzice powinniśmy słuchać samych siebie i że w rodzicielstwie nie chodzi o być idealnym. Uczymy się słuchać naszych dzieci i podążać za ich oraz za naszymi indywidualnymi potrzebami. Wspieramy siebie nawzajem i szanujemy to, że każdy z nas jest inny od drugiego.

Nasze zajęcia też są różnorodne – niektóre są bardzo dynamiczne i głośne, a inne wyciszone. Jedne oparte o ruch, a inne o wsłuchiwanie się w siebie. Liczymy, że każdy rodzic i każde dziecko znajdzie u nas coś dla siebie. Obecnie w naszych zajęciach bierze udział około 200 osób każdego tygodnia.

Prowadzimy zajęcia dla dzieci z rodzicami, dla samych dzieci, dla samych osób dorosłych, a także dla rodzin. Tworzymy przestrzeń przyjazną rodzinom, sprzyjającą budowaniu relacji w naszych rodzinach i między nami. Wszystko po to, by w naszych społecznościach żyło nam się lepiej.  

Zarząd fundacji

Zespół fundacji

Wolontariusze

Wkładamy ogrom pracy w działania Fundacji,  chcemy się rozwijać dlatego potrzebujemy zaangażowania „osób trzecich”. Już teraz współpracuje z nami stała grupa wolontariuszy, którzy pomagają przy organizacji imprez wakacyjnych czy innych, przy realizacji projektów, czy przy działaniach promocyjnych.  

Może należysz do grona ludzi, które dotychczas chciały, ale bały się powiedzieć lub nie wiedziały jak mogą się przydać. Przedstawiamy konkretne działania, do których zapraszamy!

Jeśli możesz poświęcić jedną czy kilka godzin w tygodniu, masz jakieś umiejętności, zdolności,  chcesz spróbować zrobić coś z nami, nauczyć się nowych rzeczy –  prosimy o kontakt.

A co oferujemy w zamian?

  • Jesteśmy organizacją pozarządową wpisaną do KRS, posiadającą NIP itp. , więc otrzymasz umowę wolontariacką;
  • Będziesz mieć możliwość współdecydowania, wymyślania projektów, realizacji swoich pomysłów;
  • To szansa na rozwój osobisty, rozwijanie pasji i zdobywanie nowych umiejętności;
  • Jest to też szansa na ciekawe szkolenia z wielu dziedzin – dot. prowadzenia organizacji pozarządowych, np. z marketingu, zarządzania, pozyskiwania funduszy, pisania projektów, rozliczania projektów (a te projekty działają na bardzo podobnych zasadach, jak unijne – więc wiedza jest naprawdę przydatna);
  • Jako Wolontariusz otrzymasz dokument – referencje, a to może Ci się przydać w dalszej pracy zawodowej.